Retinolis yra vienas geriausiai žinomų odos priežiūros ingredientų rinkoje. Be recepto parduodamas retinoidų variantas, retinolis gaunamas (gaminamas iš) vitamino A ir pirmiausia naudojamas brandžios odos problemoms ir spuogams gydyti.
Vis dėlto retinolis nėra tas pats produktas kaip receptiniai retinoidai, kurie yra stipresni. Tačiau retinolis vis dar yra stipriausia be recepto parduodama versija, palyginti su tokiais be recepto parduodamais retinoidais kaip retinaldehidas ir retinilo palmatas.
Kaip jis veikia?
Retinolis yra retinoido tipas, gaminamas iš vitamino A. Jis nepašalina negyvų odos ląstelių, kaip daugelis kitų brandžiai odai skirtų produktų. Vietoj to, mažos retinolį sudarančios molekulės patenka giliai po epidermiu (išoriniu odos sluoksniu).
Patekęs į šį vidurinį odos sluoksnį, retinolis padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus. Tai padeda skatinti elastino ir kolageno gamybą, todėl atsiranda „putlumo“ efektas, kuris gali sumažinti odos:
- smulkias raukšleles
- raukšles
- išsiplėtusios poros
Nors retinolis kartais naudojamas ir spuogams bei su jais susijusiems randams gydyti, sunkūs spuogai paprastai gydomi receptiniais retinoidais kartu su kitais vaistais, kurie padeda kovoti su uždegimu ir bakterijomis.
Galiausiai, retinolis turi odos paviršių šveičiamąjį poveikį, kuris gali padėti pagerinti odos tekstūrą ir tonusą.
Ką jis gydo?
Retinolis pirmiausia naudojamas šioms odos ligoms gydyti:
- smulkioms raukšlelėms
- raukšlėms
- saulės dėmėms ir kitiems saulės paveiktiems požymiams, kartais vadinamais fotosenėjimu
- odos tekstūros nelygumus
- melasma ir kitų tipų hiperpigmentacija
Šalutinis poveikis
Nors retinolis yra patvirtintas, tai nereiškia, kad jis neturi šalutinio poveikio.
Žmonės, kurie naudoja retinolį, dažnai susiduria su sausa ir sudirgusia oda, ypač po naujo produkto naudojimo. Kiti šalutiniai poveikiai gali būti šie:
- paraudimas
- niežulys
- odos pleiskanojimas
Jei ir toliau jaučiate odos sudirginimą, galbūt verta pasitarti su dermatologu. Arba dar geriau, prieš pradėdami naudoti retinolio produktą, pasitarkite su dermatologu, ar jis tinka jūsų odai.
Mažiau nei 10 proc. retinolį vartojantiems asmenims gali pasireikšti sunkesnis šalutinis poveikis:
- aknės paūmėjimas
- egzemos paūmėjimas
- odos spalvos pakitimai
- jautrumas šviesai UV spinduliams
- pūslių susidarymas
- dilgčiojimas
- patinimas
Naudojant retinolį praėjus 30 minučių po veido plovimo, taip pat gali sumažėti odos sudirgimas.
Šalutinio poveikio rizika gali būti didesnė, jei tuo pačiu metu naudojate daugiau nei vieną retinolio turintį produktą. Atidžiai perskaitykite produktų etiketes – ypač jei naudojate produktų, paženklintų „nuo senėjimo“ arba skirtų spuogams gydyti, derinį, kuriame dažniau yra retinolio.
Rašyti komentarą